Sosyal Medya

Telegram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telegram Hesap Silme Nedir? Telegram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? Bilgisayardan Telegram Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

Telegram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telegram hesap silme işlemini yapmak için ilk olarak hesaba giriş yapmak gerekiyor. Daha sonra hesap ayarlarına girerek ‘Gizlilik ve Güvenlik’ bölümüne tıklayın. Bu alanda yer alan ‘Hesabı sil’ seçeneğini bulun. Hesabı silmeden önce hesabın kalıcı olarak silineceğini ve bu silme işleminden sonra oluşabilecek sonuçların bilinmesi gerekmektedir. Hesabın silinmesinden sonra geçmişteki bütün sohbetler, medyalar ve diğer veriler kalıcı olarak silinecektir. Bu nedenle Telegram hesap silme işlemini yapmadan önce yedeklemelerin yapılması gerekir.

Telegram hesap silme sırasında size onay işlemi gelecek ve hesabın silinmesini isteyip istemediğinizi kontrol ederek onaylamanız istenecektir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra hesabınız kalıcı olarak silinecektir. Silinme sonrasında bu adımlar hiçbir şekilde geri alınmaz.

Telegram Hesap Silme Nedir?

Telegram hesap silme kullanıcıların telegram hesaplarını kalıcı olarak silme işlemidir. Silme işlemi sırasında hesabın bütün bilgileri ve geçmiş dönemde gerçekleştirilen sohbetler ve resimler kalıcı olarak silinecektir. Hesabın silinmesinden sonra hesaba hiçbir şekilde erişim sağlanamadığı gibi hesabın geri alınması mümkün değildir.

Hesap silme işlemine geçmeden önce dikkat edilecek en önemli konu hesabın silinmesinden sonra geri dönüşün olmayacağıdır. Bu nedenle hesabın silinmesinden önce sizin için önemli olan verilerin ya da iletilerin yedeğinin alınması gerekir. Silme işlemleri sonucunda kaybolan verilerin korumanın bir yolu olabilir. Telegram hesabın silinmesi genel anlamda kullanıcıların telegram hesabını hem güvence altına alması hem de gizliliklerin sağlanması amacıyla uygulanmaktadır.

Hesabın kalıcı olarak silinmesinde Telegram genel anlamda bu işlemi birkaç adımda tamamlamanızı isteyerek rehberlik eder. Bu adımların sırasıyla uygulanmasından sonra Telegram hesabı ve gerekli tüm bilgiler kalıcı olarak silinir. Hesabın kalıcı olarak silinmesi son derece önemli bir adım olması sebebiyle silmeden önce doğru karar vermek gerekir. Kalıcı olarak bilgilerin kaybedilmesi ve yedeklemeleri yapılması için bilinçli şekilde hareket etmek gerekir.

Telegram Hesabı Neden Silinir?

Telegram hesap silme işlemleri her birey için farklı nedenler sonucunda olsa da en sık karşılaşılan durumlar ise şunlardır;

 • İstenmeyen ve Spam Mesajlar: Telegram hesaplarının spam mesajlar ya da istenmeyen mesajların sürekli olarak paylaşılması Telegramın politikalarına aykırı davranışlardan biridir. Bu nedenle kullanıcıların hesaplarını silmelerine neden olabilir.
 • Taciz ve Hakaret: Kullanıcılara karşı gerçekleştirilen tehdit, taciz ya da hakaret içerikli mesajların gönderilmesi Telegram politikalarına aykırı durumlar arasında yer alır. Bu nedenle hesabın askıya alınmasına ve silinmesine neden olabilir.
 • Yasa Dışı Faaliyetler: Telegram illegal yani yasadışı faaliyetlerin uygulandığı hesapları kapatma yetkisine sahiptir. Yasadığı içerikler paylaşmak, terör örgütlerine destek sağlamak ya da yasa dışı ürünlerin satışının yapılması hesabın silinmesine neden olur.
 • Kötüye Kullanım: Telegramı kötü amaçlar için kullanmak, sahte hesaplar oluşturmak, virüslerin yayılmasını sağlamak ya da kişisel bilgilerin çalmak amacıyla kullanılan eylemler Telegramın politikalarına aykırı olması sebebiyle hesabın silinmesine neden olabilir.
 • Gizlilik: Kullanıcılar tarafında bazı dönemlerde gizlilik endişelerine neden olabilir. Buna göre hesapların silinme durumları ortaya çıkabilir. Dijital varlıkların temizlenmesini isteyen kullanıcılar hesapları silebilir.

Telegram hesap silme işlemleri genellikle platformda yaşanan olumsuz olaylar, kişisel tercihler ya da politika ihlallere göre değişiklik gösterir. Bu nedenle hesabın silinmeden önce dikkatli şekilde hareket etmeleri son derece önemlidir.

Telegram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefondaki telegram hesabını kalıcı olarak silme işlemleri için uygulanacak adımlar şu şekildedir;

 1. Uygulamayı açın: Telefonun işletim sistemine göre App Store ya da Google Play Store üzerinden telegram uygulamasını açın
 2. Giriş Yapın: Hesap aktif değil ise telefon numarasını ya da kullanıcı adını girdikten sonra şifreyi girin ve oturumunuzu açın.
 3. Ayarlar Menüsüne Girin: Ana sayfada bulunan sol üst köşede yer alan 3 çizgi olan sekmeye tıklayın
 4. Gizlilik ve Güvenlik: Karşınıza çıkan menüden ‘Ayarlar’ sekmesine tıklayarak ‘Gizlilik ve Güvenlik’ sekmesini açın.
 5. Hesabı Sil: Ekranı aşağı kaydırdıktan sonra ‘Hesabı Sil’ seçeneğini tıklayın.
 6. Silme Tarihi: Açılan ekranda ‘Bu kadar süre yoksam’ seçeneğinde yer alan hesabın silinme tarihini belirleyin. Bu süre genel anlamda 1 ay ile 1 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.
 7. Onay: Seçilen tarihi kontrol ettikten sonra butona tıklayın.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra belirlenen süre içinde hesaba giriş yapılmadığı sürece telegram hesabı kalıcı olarak silinecektir. Ancak belirlenen süre içinde telegrama giriş yapılması durumunda silme işlemi iptal olacaktır.

Bilgisayardan Telegram Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

Bilgisayardan telegram hesabını silmek için uygulanacak adımlar şu şekildedir;

 • Bilgisayarda telegram desktop yüklü değil ise ilk olarak telegram.org sitesine girerek uygulamayı indirin ve kurun
 • Kurulum tamamlandıktan sonra telegramı açın
 • Açılan ekranda Mesajlaşmaya başlayın’ tıklayın. Daha sonra ‘Mobil telegramdan tarayın’ kısmını telefondaki karekodu okutarak hesaba girin
 • Telegram bilgisayarda açıldıktan sonra sol üst menüde yer alan 3 çizgiye tıklayın ve daha sonra ‘ayarlar’ seçeneğine tıklayın
 • Açılan pencerede ‘Gizlilik ve Güvenlik’ sekmesine tıklayın ve karşınıza çıkan ekrandaki ‘hesabımı sil’ butonuna tıklayın.
 • Hesabın silme işlem tarihini belirleyin.
 • Belirlenen tarihleri kontrol ettikten sonra onay butonuna tıklayın.

Telegram Kalıcı Silindikten Sonra Tekrar Açılır Mı?

Telegram hesabının kalıcı olarak silinmesinden sonra genellikle 6 ay içinde aynı telefon numarasını ya da kullanıcı adını kullanarak hesap oluşturulabilir. Bu nedenle aynı bilgiler kullanılarak tekrar hesabın oluşturulmasına izin verilir ve eski hesabın tekrar kullanıcı tarafından kurtarılmasına olanak tanır.

Telegram hesap silme işlemleri genel anlamda gizlilik konusunda duyulan endişeler ya da farklı platforma geçiş sebebidir. Özellikle telegram bu dönemde aynı bilgilerle yeni hesap oluşturmanıza olanak tanıyarak esneklik sağlar. Buna göre hesabın silinmeden önce b süre içinde aynı bilgileri kullanarak yeni hesap açmak isteyip istememek için doğru karar vermek gerekiyor.

Telegrama Kaç Gün Girmezsem Hesap Silinir?

Telegramın kalıcı olarak silinmesinden sonra genellikle 6 ay boyunca aktif olarak kullanılmaz ancak hesap pasif hale getirilir. Bu 6 aylık süreç içinde Telegramın belirlemiş olduğu politikalarda değişiklik meydana gelebilir. Bu nedenle kullanıcılar tarafından etkileşimsiz durumlarının yönetilmesi ve belirlenmiş süre boyunca kullanıcıların hesaplarına giriş yapmamaları durumunda hesap genellikle pasif hale getirilir.

Telegram 6 aylık süre içinde pasif halde tutulmasının en önemli nedeni kullanıcılar tarafından tekrardan geri dönüş yapma olasılıklarına karşı hesapların güvenli halde tutulmasına olanak tanır. Bu süre içinde hesap pasif hale getirilerek hesabın kalıcı silinmesini ve bu durumu tersine çevirmek isteyen kullanıcılar için son derece önemli bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu